Ślubne ABC czyli formalności krok po kroku
Poznaliście i od razu wiedziałaś, że to właśnie ten, a może było inaczej – wieloletni przyjaciel przestał być tylko kumplem nie wiadomo kiedy? Ile narzeczonych tyle historii, każda jedyna w swoim rodzaju i piękna. Skoro on już zapytał Cię czy zechcesz spędzić z nim życie, a Ty powiedziałaś „tak” to teraz czeka Was ustalenie daty ślubu i dopełnienie niezbędnych formalności. Abyście o niczym nie zapomnieli i czekał Was ślub jak z bajki przygotowałem dla Was krótki poradnik weselny o przygotowaniach przedślubnych.
Gdzie zorganizować ślub?
Pierwszą decyzją, jaką musicie podjąć odnośnie ślubu to w jakiej formie ma się on odbyć. Czy będzie to ślub cywilny, kościelny czy konkordatowy czyli zawarty w kościele ze wszystkimi skutkami prawnymi ślubu cywilnego. Zastanówcie się też nad weselem – czy bardziej zależy Wam na wymarzonej sali czy na bliskim terminie. Niektóre sale weselne są tak oblegane, że mogą odwlec Wasz ślub nawet o dwa lata, zwłaszcza jeśli zależy Wam na ślubie w okresie letnim. Jeśli jesteście z okolic Krakowa polecam artykuł “10 najładniejszych miejsc na wesle w małopolsce“. A w przypadku jeśli bliżej Wam na śląsk zobaczcie koniecznie “najlepsze lokale weselne śląsk“.
Dobrze przemyślcie ilu gości zamierzacie zaprosić. Czy pomieszczą się przy stołach czy może wielkość pomieszczenia ich przytłoczy. Sprawdźcie jakie menu oferuje dany lokal, co dokładnie jest wliczone w cenę, a co dodatkowo płatne (alkohol, tort, etc.). Możecie także rozważyć wesele w ogrodzie, wesele w namiocie, wesele w plenerze jak widzicie możliwości jest wiele.
Ślub cywilny – co trzeba załatwić? Formalności i opłaty.
Jeżeli planujecie złożyć przysięgę małżeńską przed urzędnikiem Stanu Cywilnego to formalności nie zajmą Wam wiele czasu. Przyjmuje się że pierwszy wniosek należy złożyć minimum miesiąc przed planowaną datą ślubu. Z dowodami osobistymi i skróconymi odpisami aktów urodzenia (koszt 22 zł) oraz obowiązkową opłatą skarbową (84 zł) udajecie się do USC. W nim złożycie tzw. zapewnienie o braku okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa oraz ustalicie termin ślubu. Możecie też złożyć wniosek o to, by ślub odbył się poza nim, na przykład w plenerze (koszt 1000 zł). Chyba że ślub poza USC podyktowany jest wyższą koniecznością, chociażby pobytem w szpitalu. Moja rada: jeżeli rozważacie ślub na łonie natury to poczytajcie o ślubie humanistycznym. Zaoszczędzicie trochę grosza i nie będziecie zależni od zgody urzędnika Stanu Cywilnego! A co to takiego możecie zobaczyć na przykładzie mojej pary we wpisie “ślub humanistyczny“. Jeśli chcecie zobaczyć również cywilne śluby w plenerze zapraszam na mój ślubny blog.
WAŻNE! Nazwisko po ślubie – w dniu pierwszej wizyty w USC, po złożeniu oświadczenia o braku przeszkód do zawarcia małżeństwa, zostaniecie poproszeni o wybór nazwiska, jakie będziecie nosili po ślubie Wy i Wasze przyszłe dzieci. Jeżeli nie złożycie oświadczenia zachowacie swoje obecne nazwiska, a dzieci nosić będą oba, w formie dwuczłonowej.
Jak zorganizować ślub kościelny?
Dla większości par ślub kościelny będzie równoznaczny ze ślubem konkordatowym, chyba że wcześniej zawarty już został związek cywilny. W przypadku ślubu konkordatowego potrzebne będzie Wam to samo zaświadczenie z Urzędu Stanu Cywilnego o braku przeszkód do wstąpienia w związek małżeński. Jednak potrzebować będziecie też paru innych rzeczy, dlatego na wszystkie formalności dobrze jest zostawić sobie zapas czasu, minimum 3-miesięczny, a jeszcze lepiej półroczny.
Przede wszystkim nie zastawiajcie nauk przedmałżeńskich na ostatnią chwilę. Można co prawda je „odbębnić” w weekend, ale wtedy są płatne, a do tego męczące, bo trwają od rana do wieczora. Można znaleźć naprawdę fajne kursy, które dadzą Wam tematy do rozmów i pozwolą miło spędzić wspólnie czas, przy okazji może zawrzecie jakieś przyjaźnie z innymi narzeczonymi?
Wybór kościoła – logistyka
Pewnie macie już jakiś pomysł, w którym kościele chcecie wziąć ślub. Sprawdźcie jak wygląda dojazd do niego i z niego do Sali weselnej lub restauracji, w której będziecie świętować po uroczystości zaślubin. Jeżeli jest to parafia Panny Młodej lub Pana Młodego nie powinna być Wam potrzebna tzw. licencja czyli zgoda proboszcza na to, by ślub odbył się poza parafią jednego z przyszłych małżonków, zwykle narzeczonej.
Najpóźniej 3 miesiące przed planową datą ślubu dostarczcie do kancelarii parafialnej:- metryki chrztu wraz z adnotacją o bierzmowaniu (jeżeli takiej adnotacji brakuje musicie osobno przynieść zaświadczenie o bierzmowaniu). Metryki nie powinny być starsze niż 6 miesięcy. UWAGA! Jeżeli bierzecie ślub w swojej parafii chrztu metryka nie będzie potrzebna, ksiądz sam ją sprawdzi w księgach metrykalnych;
– świadectwo odbycia nauk przedmałżeńskich;
– zaświadczenie z USC o braku przeszkód do zawarcia związku małżeńskiego (ważne 6 miesięcy);
– zaświadczenie o odbyciu wizyt w poradni rodzinnej;
Formalności – protokół przedślubny
W kancelarii kapłan ustali z Wami termin spisania protokołu przedślubnego, które zajmuje zwykle niecałą godzinę. Po tej formalności parafia ustali termin wygłoszenia zapowiedzi , jeżeli administracyjnie należycie do innego kościoła otrzymacie formularz, w którym ksiądz z odpowiedniej parafii potwierdzi, że zostały one wygłoszone. Dostaniecie też karteczki o odbyciu sakramentu pokuty do podpisania przez spowiednika, które w dniu ślubu zostawicie u księdza, udzielającego Wam ślubu.
Przed ślubem zostaniecie też poproszeni o podanie danych Waszych świadków. Wraz z nimi podpiszecie w dniu ślubu klauzulę o cywilno-prawnych skutkach ślubu konkordatowego . Oni także powinni przystąpić wcześniej do spowiedzi (niektóre parafie wymagają potwierdzenia). Po około 10 dniach od ślubu z Urzędu Stanu Cywilnego będziecie mogli odebrać skrócone odpisy aktu małżeństwa.
UWAGA! Pamiętajcie, że możecie wybrać z kilku czytań ślubnych – ustalcie je wcześniej z księdzem.
O czym jeszcze pamiętać?
Mam nadzieję, że obrączki już macie, ale poza nimi trzeba pamiętać jeszcze o paru sprawach, wiążących się z wydatkami:
– organista (w kancelarii powiedzą Wam jaki jest jego koszt, zwykle ok. 200 zł);
– florystka (warto zapytać księdza czy może kogoś polecić i czy wolno Wam wziąć kogoś z zewnątrz lub zatroszczyć się o dekoracje w kościele we własnym zakresie);
– fotograf – dobrze jest spotkać się na żywo, jeszcze przed ślubem by się poznać. To ważne, byście w jego towarzystwie czuli się swobodnie i pewnie. Obowiązkowo podpiszcie z nim umowę i ustalcie wysokość zadatku. Zadbajcie o określenie swoich oczekiwań, np. czy chcecie by zdjęcia były robione już w czasie przygotowań do ślubu czy tylko w świątyni, a może fotograf ma zostać też na oczepinach? Porozmawiajcie o sesji narzeczeńskiej i/lub plenerowej, a także dowiedzcie się kiedy i w jakiej formie będziecie mogli odebrać zdjęcia.
– zespół muzyczny/DJ – tu podobnie bardzo ważne jest, by posłuchać ich muzyki na żywo i by zawczasu podpisać umowę, która jest jedyną gwarancją zarezerwowanego terminu. Ustalcie jak ma wyglądać Wasz pierwszy taniec – dobierzcie go do swoich umiejętności tanecznych i nie zapomnijcie, że w odświętnych strojach niektóre kroki mogą okazać się trudniejsze, niż w swobodnym stroju.
– zabawy na weselu – ich organizację możecie powierzyć świadkom, lub jeśli to nie w Waszym stylu całkowicie z nich zrezygnować.
Na koniec Wielkie LOVE!
Życzę wszystkim młodym parom, zaglądającym na mojego bloga, by w dniu ślubu byli radośni, pewni swojej decyzji. A wspaniałe wspomnienia z tej wyjątkowej ceremonii towarzyszyły im do końca życia! Poniżej kilka historii ślubnych w moim wykonaniu- zapraszam!