MENU

Reportaż ślubny- co, jak i gdzie?

Zacznijmy od tego co to jest dobry reportaż ślubny i co powinien zawierać. To nie zbiór pojedynczych zdjęć a historia, która płynie. Pokazuje wszystko co dzieje się wokół a para młoda jest tego częścią, reporter ślubny musi być doskonałym obserwatorem. 

Z definicji to fotografia niepozowana bez ingerencji w przebieg zdarzeń. Oczywiście w przypadku ślubu nie do końca jest to możliwe. Wykonie kilku portretów czy zdjęć grupowych można zaliczyć do zdjęć, które wykluczałyby je z tej definicji. Jednak nie należy zapominać, że ten typ fotografii musi spełniać także rolę pamiątki i takie zdjęcia są niejako częścią dokumentacji ślubu, wykonanie ich nie powinno dyskwalifikować z postrzegania jej jako reportaż.

 

Reportaż ślubny to pokazywanie tak jak było naprawdę bez inscenizacji

Umiejętność pokazania emocji, gestów. Nie jako wycinka kadru ale ukazującym również reakcję pozostałych czy kontekst zdarzenia. Próżno szukać pozowanych, wyreżyserowanych scen – reportaż to sposób uwiecznienia ulotnych chwil, które przebiegają naturalnie i ingerencji. Wymaga to od fotografa wytrenowania swojego refleksu oraz oka.

 

fotografia reportażowa to umiejętność zawarcia na jednym zdjęciu prawdziwego i ulotnego momentu.

Zdarza się, że podczas przygotowań panny młode wypraszają wszystkich lub wcześniej organizują tak aby nikt nie przeszkadzał co niekoniecznie jest dobrym rozwiązaniem ….to pierwsza część reportażu ślubnego a zarazem jedna z najciekawszych moim zdaniem, nie ma tu miejsca na pozowanie.  Wszystko dzieje się spontanicznie jeszcze na lekkim „stresie przedślubnym” wówczas fotograf jest niezauważalny, choć nie raz zdarzało mi się wiązać krawat Pana młodego lub doradzać w innych kwestiach ślubnych z racji sporego doświadczenia.

Przed obejrzeniem pełnych materiałów zapraszam na skrót tej części reportażu. To właśnie podczas przygotowań mamy jeszcze chwilę na poznanie się…. krótką rozmowę a czasami wspólną kawę.

 

Zobacz mój przykładowy reportaż lub więcej historii na blogu. Sprawdź jak buduję historię oraz jaki jest mój sposób patrzenia. Jeśli Ci się spodoba a chciałbyś poznać kilka rad jak udoskonalić swoje umiejętności zapytaj o warsztaty dla fotografów ślubnych.

Masz już termin swojego ślubu? poszukujesz fotografa? Przywitaj się i wyślij krótki opis

CLOSE